FIFA 19 łamie polskie prawo?

Seria FIFA od wielu lat oferuje tryb FIFA Ultimate Team, który… znalazł się na celowniku Ministerstwa Finansów. Tom Rollauer z kancelarii prawnej Transtica złożył doniesienie przeciwko Electronic Arts. O co chodzi?

Hazard, czyli problemy

Gry hazardowe to niezwykle delikatny w naszym kraju temat. Polskie przepisy są bardzo drastyczne, o czym swego czasu przekonali się gracze FIFA 13. W tamtej odsłonie serii sponsorem Realu Madryt była firma Bwin Interactive Entertainment AG, której logo widniało na koszulkach ekipy ze stolicy Hiszpanii. Jednak polscy gracze go nie uświadczyli. Dlaczego? Bwin oferuje zakłady bukmacherskie, zaś EA, chcąc wypuścić grę w Polsce, musiała dostosować się do polskich przepisów. Efekt? Koszulki „Królewskich” były jednolicie białe.

Nadgorliwy prawnik?

Teraz problem jest dużo poważniejszy, bowiem dotyczy najbardziej rozpoznawalnego trybu, czyli FIFA Ultimate Team. Popularny FUT po raz pierwszy zagościł w grze FIFA 11 i od tamtego momentu cieszy się rosnącą popularnością.

Okazuje się jednak, że FUT może być niezgodny z polską ustawą o grach hazardowych. Kancelaria prawna Transtica złożyła w tej sprawie zawiadomienie do Ministerstwa Finansów, Służby Celnej oraz Urzędu Skarbowego.

Przeanalizowaliśmy dosyć dokładnie model sprzedaży paczek oferowanych przez EA w grze FIFA i jest on co najmniej niejasny w świetle ustawy o grach hazardowych. Zważywszy na fakt że większość z konsumentów gry to dzieci to jest to wysoce nieetyczne. Z roku na rok EA Sports kładzie coraz większy nacisk na inwestowanie realnych pieniędzy w budowanie składu w FIFA ULTIMATE TEAM. Tegoroczna odsłona gry jest tego najlepszym przykładem. Wpaja młodym ludziom model w którym za pieniądze można kupić wszystko a jednocześnie sukcesy w grze są bardzo słabo nagradzane. Wszystko to jest stworzone po to aby zwiększyć sprzedaż punktów Fifa i zakupu losowych paczek które mają znamiona loterii. Zbiera się duża grupa graczy którym zostały zablokowane konta przez EA. Cały proces odwoławczy jest sprzeczny z prawem UE i Polskim – czytamy w oświadczeniu.

Odpowiedź EA

Polski oddział EA odżegnuje się od tych zarzutów, twierdząc, że dokonuje wszelkich starań, by każdy ich produkt był zgodny z prawem państwa, na jaki jest przeznaczony.

Głęboko wierzymy, że nasze gry są tworzone i wprowadzane na rynek z zachowaniem wszelkich zasad etycznych i prawnych obowiązujących na całym świecie i traktujemy te zasady bardzo poważnie. Zależy nam aby nas gracze mieli pozytywne i uczciwe doświadczenia w obcowaniu z naszymi grami i przykładamy wielką wagę aby upewnić się że nasze gry są promowane w sposób odpowiedzialny, w zgodzie z lokalnie obowiązującym prawem – informuje EA Polska.

Przedstawiciele firmy zwracają uwagę, że FIFA daje rodzicom możliwość kontroli nad tym, w jaki sposób ich dzieci korzystają z gry.

Jednocześnie staramy się dać graczom możliwość wyboru sposobu w jaki chcą grać i czy chcą dokonywać opcjonalnych, dodatkowych zakupów w grach traktując nasze zobowiązania w stosunku do tych graczy, zwłaszcza dzieci bardzo poważnie. Co ważne, na każdej platformie istnieją narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwalające rodzicom upewnić się że ich dzieci mają zapewnioną bezpieczną, rozsądną i odpowiedzialną zabawę. Narzędzia te umożliwiają rodzicom dokonanie wyboru w jaki sposób ich dzieci mogą grać w gry, włączając w to kontrolę nad dostępnością i wysokością wydatków, ilością czasu spędzonego w grze i rozgrywkach sieciowych oraz współdzieleniem informacji z innymi graczami – dodaje.

Spodobał Ci się wpis? Oceń!

Kliknij na gwiazdkę!

Średnia ocena 0 / 5. Głosów: 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni wpis!

Nie bądź samolubem, podaj dalej...

Zobacz także...

Kościelny

Pomysłodawca i założyciel serwisu fifanet.eu. Zapalony gracz komputerowy i konsolowy. Ulubiony tryb w FIFIE: Wirtualne Kluby. Ciekawostka: nie kibicuję żadnej drużynie i nie oglądam z reguły meczów, jedynie mecze naszej reprezentacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz